"Wielka Liga Czytelników" - półfinał konkursu czytelniczego

Utworzono dnia 23.04.2024

Półfinał ogólnopolskiego konkursu czytelniczego odbył się 14.03.2024 r. Wzięło w nim udział 13 uczniów z klas I- VIII w poszczególnych kategoriach wiekowych. Cele konkursu:

1) kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży;

2) promocja czytelnictwa;

3) tworzenie społeczności aktywnych czytelników;

4) wzmacnianie wychowawczej roli rodziny oraz integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury;

5) wspieranie wartościowych form promocji czytelnictwa poprzez tworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk proczytelniczych;

6) promocja klasyki i współczesnej literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych;

7) upowszechnianie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej;

8) wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników;

9) aktywizacja grupy docelowej poprzez możliwość wyboru tytułów książek konkursowych;

10) wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (strona www, media społecznościowe, serwery bazodanowe, formularze online) w procesach edukacyjnych, w tym promocji czytelnictwa;

11) promocja nowości wydawniczych oraz współpraca ze środowiskiem wydawców i pisarzy;

12) kształtowanie właściwych postaw społecznych poprzez promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie;

13) kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno;

14) podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci i uczniów, w tym doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i kreatywnej pracy z tekstem. Organizatorzy konkursu są m.in.: Stowarzyszenie „Wielka Liga”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Kategoria klas I- III

Lekturą półfinałową była „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Grodek. Laureaci tego etapu to:

I miejsce -Lena Burdzy zdobyła 86 punktów

II miejsce- Robert Puzio zdobył 85 punktów

III miejsce- Szymon Sudoł, który uzyskał 82 punkty.

Barbara Szczepan uzyskała 39 punktów, a Jakub Furtak 38.

Dyplomy Aktywnego Czytelnika otrzymują uczestnicy konkursu, którzy nie zdobyli 5 wymaganych sprawności. Są to: Adam Buczek, Filip Płaza, Andrzej Kulczycki, Wiktor Puzio, Szymon Puzio, Maja Leń, Antoni Sumara, Nikodem Sudoł, Amelia Porębska, Kornelia Michalska, Fabian Gołąbek, Marcelina Rębisz.

Kategoria klas IV- VI

Lektuą była „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Żaden z uczestników nie uzyskał minimum 80  punktów kwalifikujących do finału konkursu z testu z lektury. Wyniki uczestników:

1. Emilia Gołąbek, 66 punktów

2. Julia Krystel, 58  punktów

3. Zuzanna Nowak, 54  punkty

4. Lena Wilk, 53  punkty

5. Oliwia Żak, 36  punktów

6. Amelia Buczek, 35  punktów

7. Magdalena Kulczycka, 21  punktów

8. Martyna Bus, 0  punktów

Kategoria klas VII- VIII

Lekturą był tekst Barbary Kosmowskiej „Obronić królową”. Laureatki konkursu to:

I miejsce- Anna Płaza, 86 punktów

II miejsce- Łucja Wilk, 85  punktów

III miejsce-Amelia Kubas, 83 punkty.

Pozostali uczestnicy tego etapu:

1. Amelia Lewicka 29  punktów

2. Patryk Płaza, 22 punkty

3. Wojciech Perlicki, 21  punktów.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom Znakomitego Czytelnika za otrzymanie 5 czytelniczych sprawności i zakwalifikowanie się do półfinału. Laureaci poszczególnych kategorii otrzymali tytuły i dyplomy Mistrza Szkoły, I i II Wicemistrza Szkoły. Wezmą oni udział w finale konkursu 09 maja.